YETKİLENDİRİLMİŞ CAHİL KURAMI

Murat Aydın, 2011


yetkilendirilmiş cahil Bir cahili yetkilendirirseniz ne olur?

Beceriksiz olduğu için sizin becerikli olmanız O’nun en sinirlendiği şeydir. Hareket gücünü buradan alır. İtici güç motor güç, O’nu harekete geçiren düşünce sizin (kendisinden daha) becerikli olduğunuzdur. Sizin kendisinden daha iyi durumda olmanız O’nun ızdırabıdır, canını yakar. Çünkü hiç kimsenin kendisinden daha iyi olmasını istemez. Bunun için kendisi mesleğinde daha iyi olmak üzere her hangi bir çaba sarf etmeyebilir veya sarf ediyorsa bile yetersiz kalıyor olabilir. Sizin sırtınıza basarak sizi kendisinden daha aşağı itmek ister. Bu istek ile yanıp tutuşmaktadır. Eline yetki verildiği için bunu tereddütsüz ve iştahla yapacaktır. Yetkisi yok iken bile bunu yapmaya çalışır fakat yapamadığı için zarar veremezken yetki verdiğiniz dakika ilk işi kendisinden iyileri yok etmek olacaktır.

            Böyle insanlar aslında fazla sosyal değillerdir. Veya sosyal ilişkilerini ötelenme çekincesi duyarak yaşarlar. Daima ikinci plana itilmiştir. Çocukluğunda genellikle lider olamamış, baskı görmüş, öfkeli bir gençlik geçirmiştir. Temiz ahlak sahibi değildir. Eziktir. Elini attığı her iş fiyasko ile bittiği için kaderine sitem etmektedir. Servet, bilgelik, beceriklilik ve liderlik gibi özellik taşıyan herkesin doğal düşmanıdır. Pusuda bekler. Yetkilendirilmeyi bekler veya kendisinin fikrinin sorulmasını bekler veya birilerinin kendisine değer vermesini bekler.

            Böyle birisinin bilirkişi yapıldığını, veya kendisine bir makam verildiğini, otorite yapıldığını, yetki verildiğini düşünmek bile istemiyorum.

Yetkilendirildiklerinde kendisinden daha iyi olanı derhal satar, kötülemeye başlar, karalamaya başlar, ezer, dedikodu yapar, iftira eder, küçük beyni ile kendi doğrularını yaratır, bir bahane bulur veya küçük ve önemsiz bir detayı abartarak kendisinden iyi olanı aşağı indirmeye çalışır. Genellikle herkes kendisinden daha iyi olduğu için herkes düşman görmeye başlar. Dolayısı ile kötülemek, şikayet etmek ve kışkırtmak O’nun için bir yaşam biçimi, identik bir sosyal işarettir. Çok dedikodu, şikayet, kötüleme ve az iş yapar.
            Bu insanları şöyle tanırsınız.
            - Çok konuşur.
            - Övünmeyi sever. Çok övünür. (Not: övünmek şeytana yaklaşmaktır)
            - Konuşmaları ateşlidir, davranışları mübalağalıdır, her şeyi abartırlar, abarttıklarını yeniden abartırlar.
            - Daima patlama şeklinde düşünürler. Hiç bir şey yok iken birden bire kafasına bir düşünce gelir ve sonuna kadar bu düşüncenin peşinden koşar. Oturduğu yerden birdenbire fırlayıp kendi icat ettiği bir suçluyu ısrarla arayabilir.
            - Karşısındakini itham eder, suçlar, aşağılar. Böylece kendini yüksek hisseder.
            - Sadece kendi seslerini duyarlar. Sabit düşünürler. B planları yoktur.
            - Yalakadır ve sadece yalaka olanları kendisini yakın hissederler.

-o-

yetkilendirilmiş cahil
          Sizi kötülerken kendisinin yükseldiğini hisseder, tatlı bir zevk alır. Cehaletinin farkında değildir. Konuştuğu konu için bilim zerresi taşımıyor olduğunun farkında değildir, kendisinin yetersiz ve cahil olduğunu söyleseniz de buna inanmaz, diplomasını gösterir ve kendisinin daha bilgili olduğunu savunur.

        Diploması zaman içerisinde O’nun zırhı olur. Yasal olarak dokunamazsınız, çünkü diplomalıdır, ama cahil olmaya ömür boyu devam eder.

            Bilenler yetkilendirilmiş cahili hemen tanırlar. Ama bilmeyenler kolayca kanarlar ve konuştuklarını gerçek zannederler. Dikkat çekmek, başkasını ezerek kendisini yükseltmek amacı ile detayları abarttığını anlatmanız zordur. O’nun attığı taşı 50 kişi kuyudan çıkaramazsınız. Size önemli zararlar verebilir.
            Size zarar verdikçe tatmin olur. Sizi çökertir ve çöküşünüzü seyreder.  Hastalıklı düşüncelerine, toksik duygularına besleyici bir yakıt olur sizin çökmeniz. Hele kendisine giderseniz bana zarar veriyorsun ben bir şey yapmadım veya ben böyle zararlı bir şey söylemedim bu benim delilimdir bu benim dayanağımdır ben suçsuzum derseniz, sizi ezmekten orgazm duyar. Sizi karşısına alıp nasihat bile eder, sizi çökertmenin tadını yudum yudum duyumsar.

            Allah hepimizi yetkilendirilmiş cahilden korusun.
Murat Aydın, 2011

Bu sayfada yazdıklarım bireysel düşüncelerim
olup her hangi ikinci şahıs ve kurumları bağlamaz.

Marifetlerim          Murat Aydın Diyorki           Ana sayfa

Orcid kod:
orcid.org/0000-0003-0030-8999

Ana sayfa